מהן דרכי הטיפול ב-CBT?

דרכי הטיפול ב-CBT

יש שיטות טיפול פופולאריות ומוכרות, לעומת אחרות שלא ממש הצליחו להוכיח את עצמן בשטח ולגרום למטופלים להתעניין בהם. אבל שיטת הטיפול שנקראת בשמה המקצועי – לטיני CBT היא לכל הדעות שיטה מוכרת מאוד שתפסה בשנים האחרונות מקום מרכזי על הבמה בתחומי הטיפול הרגשיים. ולא בכדי. לטיפול יש תיאוריה הגיונית ומציאותית מאוד שאכן יכולה להביא תועלת עצומה למטופלים במצבים שונים. כך שאכן אנשים רבים; מוגרים כילדים מצאו באמצעות טיפול כזה מוצא מתאים לבעיות שלהם. 

דרכי טיפול בשיטה

טיפול  CBT הינו טיפול שמוגדר כקוגניטיבי התנהגותי (קרא על טיפול רגשי אונליין באתר של מעיין ביטון). כלומר, טיפול שפונה אל הפן השכלי של המטופל ובוחן את המבט הסובייקטיבי שלו כלפי מושגים וחוויות מסוימים. כאשר המטרה היא לאתר גורמים נסתרים מהתת מודע שנותנים למושגים משמעויות נלוות שנספחות אליהם ללא סיבה של ממש. במהלך הטיפול יחתור המטפל לזהות את העיוותים הבלתי מוצדקים הללו על מנת לנטרל אותם ולשחרר את המטופל מחשיבה מעוותת ולא נכונה. כך שהוא יוכל לשחרר את הפחדים מהם הוא סובל ויוכל לחיות טוב יותר עם עצמו ועם החברה סביב.

שיחות וטיפול ברבדים שונים

כמו טיפולים רבים אחרים הטיפול ב CBT מתמקד בעיקר בשיחות. המטפל או המטפלת כמו מעיין ביטון למשל, הוא זה שמנהל ומנווט את השיחה בהתאם לציפיות של המטופל ולפי המטרה של הטיפול. מטפל מנוסה יודע כיצד לנסוע ישר בדרך הקצרה והמהירה ביותר כדי למצוא את הנקודות הנכונות והמדויקות שהן אלו שפוגעות בהצלחה האישית של המטופל. כך הוא יכול לזהות חוויות מהילדות או כשלונות שהמטופל חווה. והם אלו שנותנים משמעות סובייקטיבית למושגים ומפריעים למטופל בחיים שלו. בעת הטיפול מנטרלים ומטפלים בחוויות הללו ומאפשרים בכך למטופל לצאת לדרך חדשה עם דף חלק יותר וללא חוויות קשות שמפריעות בדרך.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest
גל דורי

גל דורי

עוד מגיל צעיר גל אהב לפרק דברים ולהתעניין בטכנולוגיה, כיום הוא גם כותב על זה.

אולי יעניין אותך

נעלי כלה

נעלי כלה הן סוג מיוחד של הנעלה. הן מיוצרות לכלה עבור טקס החתונה. הכלה נועלת אותם במשך כל היום. על הכלה לבחור נעליים שגם ייראו

קרא עוד »

אירוח קיבוצי בצפון

בקתות עץ מציעות הרבה יתרונות. לעתים קרובות הם זולים יותר מאשר מקומות לינה רגילים בבתי מלון ואתם לא צריכים לדאוג לגבי מצעים או מגבות. אבל

קרא עוד »