איך מטפלים בצהבת ילודים?

צהבת ילודים

כשזוג הורים מגיעים לשלב של הלידה, הם ניגשים אל בית החולים ומצפים לבלות יום עד שלושה נוספים בהשגחה. עם זאת, ישנם מקרים בהם אימהות ותינוקות מתבקשים להישאר קצת יותר וזה בשל מצב רפואי של צהבת ילודים. מי שחווה את זה בפעם הראשונה לרוב נלחץ ודואג, אבל חשוב לדעת כי מדובר במצב נפוץ ושכיח במיוחד, אליו ערוכים בתי החולים וניתן להתגבר עליו בקלות. לכן אנו רוצים לעשו סדר ולהסביר בדיוק מהי צהבת הילודים ומהן השיטות שהן ניתן לטפל זה.

מהי צהבת ילודים?

לפני שנדבר על איך לטפל בצהבת ילודים, בואו ננסה להבין מה זה בכלל אומר. צהבת ילודים היא תופעה שמתחילה כיומיים לאחר הלידה, כשכדוריות הדם העובריות מתחלפות בכדוריות דם של תינוק צעיר. במצב הזה מצטבר חומר שנקרא בילירובין שהוא בעל פיגמנט צהוב והוא מקנה מראה צהבהב לתינוק. לא מדובר במחלה זיהומית או בדבר מסוכן כאשר נעשה מעקב. ברמות מסוימות של בילירובין בגוף, זה יכול להיות מסוכן אך ורק אם לא מטפלים בזה. הנה דרכי הטיפול הנפוצות.

השגחה ללא התערבות

צריך להבין שהגוף מסלק בעצמו את הבילירובין דרך הצרכים ולכן מעודדים אימהות להאכיל את התינוקות הרבה בימים הראשונים. כאשר הטווח של הבילירובין הוא מעל הנורמה אבל לא מגיע לאזור המסוכן, פשוט משאירים את האם והתינוק להשגחה תוך בדיקות תכופות של כמות הבילירובין עד שהוא יורד וניתן להשתחרר.

פוטותרפיה

במקרים הפחות נפוצים בהן כמות הבילירובין גבוהה מדי, יש לעזור לפרק אותו באמצעות טיפול באור מיוחד. התינוק שוכב תחת מנורה מיוחדת עם כיסוי להגנה על העיניים וכך למעשה ניתן לפרק את הבילירובין לתוצרים שאינם מזיקים.

עירוי דם

במקרים הרבה יותר נדירים בהם לא מצליחים לסלק את הבילירובין, יש צורך בעירוי דם ובעצם בהחלפת הדם הקיים. גם כאן לא מדובר בטיפול מורכב או מסוכן על אף שזה לא נעים להורים עם תינוק כל כך צעיר, אבל בהחלט אין מה לחשוש.

בשורה התחתונה מדובר במצב רפואי נפוץ ואין יותר מדי מה לדאוג אם זה קורה, רק להישמע להוראות הרופאים. 

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest
גל דורי

גל דורי

עוד מגיל צעיר גל אהב לפרק דברים ולהתעניין בטכנולוגיה, כיום הוא גם כותב על זה.

אולי יעניין אותך

בלט דיסק צווארי

הדיסק הצווארי הוא מבנה רקמה רכה המכסה את העצבים וכלי הדם בצוואר. הוא מורכב משכבה חיצונית הנקראת anulus fibrosus, המקיפה את העצבים וכלי הדם, ושכבה

קרא עוד »

כאבי גב עליון

הגב העליון הוא אזור רגיש מאוד שעלול להיפצע אם לא מטפלים בו. זה יכול להיות כואב לשבת פרקי זמן ארוכים וזה יכול גם לגרום לכאבי

קרא עוד »