מהי ארתרוסקופיות ירך ומתי זה נדרש?

אקו לב

ארתרוסקופיות ירך  זה סוג של ניתוח זעיר ופולשני המבוצע באמצעות מצלמה קטנה המוחדרת לתוך המפרק ומצלמת את המתרחש – כאשר הרופא צופה בממצאים בהגדלה על גבי מסך ויכול לאבחן ולטפל בפגיעות תוך מפרקיות, ועל ידי כך להביא לשיפור תפקודי משמעותי והפחתה של הכאב. בניגוד לארתרוסקופיה של הברך או הכתף, ארתרוסקופיה של הירך היא ניתוח חדשני יותר שהחל להתבצע יותר ויותר באזור תחילת שנות האלפיים, מאחר והוא דורש חדירה עמוקה יותר מאשר בברך או בכתף, אך עם התקדמות הטכנולוגיה ניתן לבצע את הניתוח גם בירך בבטיחות וביעילות. 

לתיאום ייעוץ עם ד"ר ליאור ובר שמתמחה בהליך זה >>>

מתי נדרשת ארתרוסקופית ירך?

מפרק הירך הוא כעין ציר כדורי המחבר בין עצם הירך לאגן ובנוי בצורה המאפשרת לירך לזוז לצדדים, קדימה ואחורה. המפרק מצופה בסחוסים חלקים שבקצהו נמצא הלברום האצטרובלי שהיא טבעת סחוסית שתפקידה לשמור על אטימות המפרק, ולפזר את העומסים במפרק בצורה אחידה ושווה יותר. כאשר ישנו קרע בלברום יתחילו כאבים שיגבילו את הסובל מהם מקיום של פעילות גופנית ואף יפריעו בזמן ישיבה ארוכה. מקרה כזה הוא אחד הסיבות הנפוצות לקיומו של ניתוח ארתרוסקופית ירך. במהלך הניתוח ינסה המנתח לבצע תיקון של הקרע, אולם במקרים מסוימים לא ניתן לתקן את הקרע ואז יוציא המנתח את החלקים הקרועים באמצעות משאבה קטנה ורקמת צלקת תחליף את הלברום החסר.

בעיות נוספות בהם משתמשים בארתרוסקופיות ירך

מלבד קרע בלברום הירך ארתרוסקופיות הירך משמשת גם לטיפול במגוון פגיעות באזור הירך, לדוגמא פגיעות סחוס במפרק הירך, אז ניתן לנקות את הסחוסים הלא יציבים ולחורר את העצם כדי שיגדל במקום סחוס חדש במקומו של הפגוע. וכן ניתן לטפל בקרע בשרירי הגלואוטס מדיוס המחבר בין עצם האגן לעצם הירך ולבצע תפירה שלו חזרה לירך תוך שימוש בעוגן המקבע את הגיד חזרה למקומו.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest
גל דורי

גל דורי

עוד מגיל צעיר גל אהב לפרק דברים ולהתעניין בטכנולוגיה, כיום הוא גם כותב על זה.

אולי יעניין אותך

בלט דיסק צווארי

הדיסק הצווארי הוא מבנה רקמה רכה המכסה את העצבים וכלי הדם בצוואר. הוא מורכב משכבה חיצונית הנקראת anulus fibrosus, המקיפה את העצבים וכלי הדם, ושכבה

קרא עוד »

כאבי גב עליון

הגב העליון הוא אזור רגיש מאוד שעלול להיפצע אם לא מטפלים בו. זה יכול להיות כואב לשבת פרקי זמן ארוכים וזה יכול גם לגרום לכאבי

קרא עוד »