וגיניזמוס

וגיניזמוס היא תגובת התכווצות שאינה רצונית של שרירי הנרתיק. ההתכווצות חלה כאשר מתבצע ניסיון חדירה. תופעה זו נקראת גם פחד מחדירה, כאשר האישה מתקשה לאפשר חדירה של איבר מין, חפץ או אצבע, זאת למרות שהיא מעוניינת בכך. 

ברוב המקרים תבצע האישה פעולות שמטרתן למנוע את החדירה: היא עשויה לזוז לאחור, להושיט יד קדימה כדי למנוע את החדירה או לסגור רגליים. לפעמים האישה מפחדת מכאב שיוביל לבכי או לעילפון.

חוסר היכולת לקיים יחסי מין מוביל לתחושת תסכול בקרב האישה ובן זוגה. לצד התסכול, חשים האישה ובן זוגה גם בושה, לכן הבעיה לא תמיד מטופלת ועשוי לעבור זמן רב עד שמתקבלת החלטה לפנות לטיפול.

שני סוגים של וגיניזמוס

קיימים שני סוגים מרכזיים של וגיניזמוס: הסוג הראשון הוא וגיניזמוס ראשוני שמתאפיין בפחד מוקדם מחדירה. נשים שסובלות מתופעה זו מתקשות כבר מגיל צעיר בהחדרת טמפונים.

הסוג השני של הוגיניזמוס נקרא "וגיניזמוס משני", במקרה זה הפחד מתפתח במהלך החיים, כך שגם נשים שכבר קיימו יחסי מין ולא סבלו מהתופעה מפתחות פחד מחדירה.

סיבות נפשיות, חוסר ידע בתחום המיני וסלידה מאיבר המין, הגעה מבית שמרן והטמעת מסרים שליליים בנוגע למין במהלך תקופת הילדות וההתבגרות, פחד מכאבים ודימום קשה בעת קיום יחסי מין, טראומה מינית שהאישה חוותה או שאשה שקרובה לאשה חוותה – כל אלו וסיבות נוספות יכולות לגרום להתפתחות וגיניזמוס. 

מעבר לסיבות הנפשיות, עשויה תופעות וגיניזמוס להיווצר בשל סיבות רפואיות. הסיבה הנפוצה ביותר היא  הופעת תחושת כאב בעת ניסיון חדירה. כשמדובר על וגיניזמוס ראשוני, עשויה הבעיה להיות תוצאה של מבנה קרום בתולים שאינו תקין, מיקום פתח שאינו תקין או מחיצה בפתח הנרתיק. וסטיבוליטיס יכולה גם היא להיות הסיבה להופעת וגיניזמוס. וסטיבוליטיס הינה תחושת כאב שמופיעה בעור שמסביב פתח הנרתיק.

איך יודעים שהבעיה היא וגיניזמוס?

כדי לדעת האם הבעיה היא אכן וגיניזמוס, יש לבצע בדיקה גניקולוגית. במהלך הבדיקה בוחן הרופא את אופן ההתנהגות של האישה ועל ידי כך הוא יכול להעריך את רמת החרדה שלה. 

פעמים רבות, אישה שסובלת מוגיזמוס לא תאפשר לרופא לבצע את הבדיקה: האישה תסגור את רגליה או אפילו לא תאפשר לרופא להביט על הנרתיק.

כיצד ניתן לטפל בוגיניזמוס?

כדי לטפל בוגיניזמוס יש לשלול הפרעות גופניות שיכולות להיות המקור לבעיה, זהו השלב הראשון של הטיפול. טיפול התנהגותי יכלול את הבנת הסיבה להופעת הפחד ומתן מידע על אברי המין והתגובה המינית.  בהמשך, תכיר האישה את אברי המין, לרבות שרירי רצפת האגן כאשר בהמשך יתבצעו תרגולים שונים שמטרתם לאפשר לאשה לשלוט בפחדים ובשרירים שבאזור. יש לציין כי קיימים מקרים מורכבים בהם יש לשלב טיפולים נוספים. מידע נוסף באתר https://mdjacob.co.il/

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest
גל דורי

גל דורי

עוד מגיל צעיר גל אהב לפרק דברים ולהתעניין בטכנולוגיה, כיום הוא גם כותב על זה.

אולי יעניין אותך

נעלי כלה

נעלי כלה הן סוג מיוחד של הנעלה. הן מיוצרות לכלה עבור טקס החתונה. הכלה נועלת אותם במשך כל היום. על הכלה לבחור נעליים שגם ייראו

קרא עוד »

אירוח קיבוצי בצפון

בקתות עץ מציעות הרבה יתרונות. לעתים קרובות הם זולים יותר מאשר מקומות לינה רגילים בבתי מלון ואתם לא צריכים לדאוג לגבי מצעים או מגבות. אבל

קרא עוד »