מיהו פסיכולוג קליני?

מיהו פסיכולוג קליני?

פסיכולוגיה קלינית הינו אחד התחומים העיקריים והוותיקים ביותר בתחום רפואת הנפש. פסיכולוג קליני הוא אדם אשר סיים את לימודי הפסיכולוגיה בהצלחה בבית ספר מוכר, כמו כן הוא נרשם בפנקס הפסיכולוגים מטעם משרד הבריאות. תהליך זה מוכיח כי המדינה מכירה באיש המקצוע כפסיכולוג, כיוון שמדובר על מקצוע המחייב בישראל הכרה.

על הלימודים ועל ההכשרה

פסיכולוג קליני עובר תקופת לימודים ממושכת המורכבת מלימודי תואר שני או תואר שלישי והתואר מותנה בהצלחה בלימודים. המסלול המהיר של הלימודים יתמשך על פני חמש שנים. לאחר סיום הלימודים נדרש הפסיכולוג להתמחות בתחום בו הוא מעוניין לעסוק. בין היתר קיימים התחומים הבאים: פסיכולוגיה חינוכית, קלינית, חברתית, שיקומית, רפואת והתפתחותית. לאחר סיום תקופת ההתמחות צריך הסטודנט לעבור מבחן רישוי מקצועי. רק לאחר הצלחה במבחן רישוי זה הוא יכול להציג את עצמו כפסיכולוג בעל מומחיות בתחום מסוים בו הוא בחר. החוק מתיר לפסיכולוג לעסוק אך ורק בתחום הספציפי בו הוא בחר להתמחות.

התמחות של פסיכולוג קליני

כדי לקבל את התואר פסיכולוג קליני צריך לעבור התמחות במשך כארבע שנים. פסיכולוג קליני עוסק בטיפול נפשי, אבחון בעיות נפשיות וכן מאפייני אישיות. פסיכולוג קליני כוללת הכשרה מקיפה בתחום בריאות הנפש. ניתן לחלק את הנושאים אשר הפסיכולוג הקליני עוסק בהם לשלושה תחומים עיקריים. והם:

  1. בעיות נפשיות והפרעות – מדובר על תחום הכולל בעיות נפשיות נפוצות כמו חרדות, פוביות ודיכאון. מלבד זאת יש הפרעות נפוצות פחות כמו מאניה דפרסיה. הפסיכולוג הקליני מכיר לעומק את הפרעות הנפש הקיימות והוא יכול לאור זאת לדעת כיצד לגשת למטופל ואיך לבצע את הטיפול.
  2. פסיכותרפיה – לאחר האבחון מגיעים לשלב הטיפול. פסיכה = נפש. תרפיה = טיפול. פסיכולוג קליני רכש מגוון כלים טיפוליים כמו טיפול בחרדות, והוא יכול להתאים למטופל את הטיפול הרצוי בהתאם למצבו ולמאפיינים האישיים שלו.
  3. פסיכולוג קליני עוסק באבחון באמצעות מגוון מבחנים וזאת כדי לקבוע את הדיאגנוזה הפסיכולוגית.

יש מקרים שונים בהם יהיה צורך לפנות לפסיכולוג קליני על מנת לערוך אבחון מתאים וכן להתאים את הטיפול היעיל.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest
גל דורי

גל דורי

עוד מגיל צעיר גל אהב לפרק דברים ולהתעניין בטכנולוגיה, כיום הוא גם כותב על זה.

אולי יעניין אותך

בלט דיסק צווארי

הדיסק הצווארי הוא מבנה רקמה רכה המכסה את העצבים וכלי הדם בצוואר. הוא מורכב משכבה חיצונית הנקראת anulus fibrosus, המקיפה את העצבים וכלי הדם, ושכבה

קרא עוד »

כאבי גב עליון

הגב העליון הוא אזור רגיש מאוד שעלול להיפצע אם לא מטפלים בו. זה יכול להיות כואב לשבת פרקי זמן ארוכים וזה יכול גם לגרום לכאבי

קרא עוד »