מה בין מיקרוצפליה ורשלנות רפואית?

מה בין מיקרוצפליה ורשלנות רפואית?

מיקרוצפליה היא סימפטום אשר בו היקף הראש של הילוד קטן משתי סטיות תקן מטווח הממוצע, אשר מתאים למין ולגיל של הילודה. הדבר נובע מן הגורם הגנטי או כתוצאה מהפרעה במערכת הדם של השלייה ומהימצאות של נגיף הזיקה או מצריכה של סמים באמצעות האמא במהלך תקופת ההיריון או כתוצאה מזיהום שלקתה בו האם במהלך תקופת ההיריון.

תינוק אשר נולד עם התסמין של מיקרוצפליה בדרך כלל ילקה בתפקודי מוח שאינם תקינים אשר יובילו לכדי איחור התפתחותי מוטורי ואך קוגניטיבי וכן עשוי ללקות באפילפסיה. מאידך, אפשר לאבחן את המחלה הזאת רק בשליש האחרון של מהלך ההיריון ולפעמים תתפתח מחלה זו רק במהלך השנה הראשונה של חיי הילוד.

מה בין מיקרוצפליה ורשלנות רפואית?

זוג הורים לתינוק שלוקה בתופעת מיקרוצפליה מעוניינים להגיש תביעה כנגד קופת החולים וכנגד משרד הבריאות על רשלנות רפואית. בית המשפט צריך להכריע האם עסקינן ברשלנות רפואית במהלך תקופת ההיריון והאם יש לזכות את התובעים בפיצוי כספי.

נמצא כי הצוות הרפואי התרשל בכך שלא ביצע מעקב באופן רצוף וכן היה פער בין הגיל של ההיריון לפי תאריך לבין הגיל של ההיריון לפי הביומטריה, ועל כן הצוות הרפואי היה צריך להזמין את האמא למדידה שוב של היקפי הראש אל מול היקפי הבטן, כדי לשלול תופעה של מיקרוצפליה. כאשר נמנע הצוות הרפואי מעריכה של מעקב באופן רצוף יש בכך רשלנות רפואית באבחון של תופעה זו.

במידה והיה מובהר להורים במהלך תקופת ההיריון כי נמצא פיגור בצמיחה של הראש של העובר שלהם וקיים החשש כי מדובר בתופעה של מיקרוצפליה, הם היו דורשים באופן מידי את הפסקת תהליך ההיריון.

 הצוות הרפואי טוען כי לא הייתה פה רשלנות רפואית, מכיוון שהעובר לא סבל במהלך תקופת ההיריון ממחלת המיקרוצפליה, אלא הוא נולד בעל היקף ראש בטווח הנורמה ורק שמלאו לו שישה חודשים אבחנו את התופעה הזאת. הצוות הרפואי תומך את טענתו בחוות דעת של מומחה רפואי, אשר הצהיר כי ביצוע הבדיקות במהלך תקופת ההיריון בוצע על הצד המיטבי והן נמצאו תקינות וכי העובר נולד עם היקף ראש סביר לפי כל אמת מידה.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest
גל דורי

גל דורי

עוד מגיל צעיר גל אהב לפרק דברים ולהתעניין בטכנולוגיה, כיום הוא גם כותב על זה.

אולי יעניין אותך

בלט דיסק צווארי

הדיסק הצווארי הוא מבנה רקמה רכה המכסה את העצבים וכלי הדם בצוואר. הוא מורכב משכבה חיצונית הנקראת anulus fibrosus, המקיפה את העצבים וכלי הדם, ושכבה

קרא עוד »

כאבי גב עליון

הגב העליון הוא אזור רגיש מאוד שעלול להיפצע אם לא מטפלים בו. זה יכול להיות כואב לשבת פרקי זמן ארוכים וזה יכול גם לגרום לכאבי

קרא עוד »