מהי אכילה כפייתית?

מהי אכילה כפייתית?

רבים מאיתנו אוכלים מגוון מאכלים באופן כפייתי, ואפילו לא מודעים לכך! מי שאוכל עקב מצב רוח רע, חרדה או מצוקה- מי שצורך כמויות אוכל לא הגיוניות או מוצא עצמו עוסק בכל שעה במאכלים שהוא חייב לצרוך – ייתכן כי סובל מהפרעת אכילה שעלולה להשפיע על הגוף והנפש לרעה. 

כיצד מוגדרת אכילה כפייתית?

'אכילה כפייתית' פחות מוכרת בין הפרעות האכילה כפי שמוכרת אכילה רגשית למשל, זאת משום שמרבית המודעות מתרכזת במחלות כמו אנורקסיה או בולימיה. עם זאת אכילה כפייתית היא הפרעה שיש לזהות ולאבחן ולשים אליה לב כדי שדברים לא יצאו משליטה. 

ההפרעה עצמה מוגדרת על ידי פסיכיאטרים בצריכת מזון באופן בלתי נשלט – מה שגורם לעלייה במשקל, לעודף משקל קיצוני, ואפילו למחלות שעלולות להוביל לנכות או מוות בטווח הארוך. לכן חשוב לבצע אבחון ולהכיר את הסימפטומים הבולטים של ההפרעה הזאת. 

אז מהם הסימפטומים של אכילה כפייתית?

אם אתם חוששים שנקלעתם למצב נפשי או פיזי שמוריד את איכות חייכם, והוא קשור לזלילה בלתי פוסקת – חשוב שתשימו לב לכמה סימפטומים אופניים:

  • דחיסה של כמויות מזון בכמויות גדולות, ללא מינון נכון. 
  • הרגשת שובע מידית ורצון לאכול שוב ארוחות נוספות, גם אם צרכנו ארוחה גדולה.
  • חוסר רצון או חוסר צורך בריקון הקיבה.
  • תחושה פיזית של מחנק ולחץ.
  • אכילה במצבים של סטרס וניסיון לפיצוי על ידי אוכל במצבים נפשיים. 

איך מטפלים באכילה כפייתית?

טיפול במצב כזה מתחיל אצל נטורופתיים מומחים באתר https://anaisbaskin.com שיודעים לאבחן את המצב ולהגדיר את חומרת ההפרעה בקרב מטופלים. לאחר מכן מתחיל תהליך שיקום רגשי ופיזי שנועד לעזור למטופל להוריד במשקל, למנן נכון את האוכל ולבנות סדר יום בריא ויותר ותפריט נכון לטיפול בהפרעה. בכך אפשר לטפל בדבר ולא להזניח את המצב הבריאותי. 

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest
גל דורי

גל דורי

עוד מגיל צעיר גל אהב לפרק דברים ולהתעניין בטכנולוגיה, כיום הוא גם כותב על זה.

אולי יעניין אותך

בלט דיסק צווארי

הדיסק הצווארי הוא מבנה רקמה רכה המכסה את העצבים וכלי הדם בצוואר. הוא מורכב משכבה חיצונית הנקראת anulus fibrosus, המקיפה את העצבים וכלי הדם, ושכבה

קרא עוד »

כאבי גב עליון

הגב העליון הוא אזור רגיש מאוד שעלול להיפצע אם לא מטפלים בו. זה יכול להיות כואב לשבת פרקי זמן ארוכים וזה יכול גם לגרום לכאבי

קרא עוד »