ממה נוצר קרע במיניסקוס ואיך ניתן לטפל?

קרע במיניסקוס, מכונה גם קרע ברצועה, הוא קרע מלא, או חלקי במבנה ייחודי, הממוקם בברך.

למיניסקוס יש חשיבות רבה בתפקוד הברך ולכן פגיעה בו יכולה להתבטא בתפקוד לקוי של הברך וכאבים. בטווח הארוך, קרע במיניסקוס שלא טופל כראוי, עשוי להתפתח לפגיעה ארוכת טווח בסחוס המפרקי וליצירת שחיקה במפרק. אז איך זה קורה וכיצד ניתן לטפל?

מה זה קרע במיניסקוס?

קרע במיניסקוס נחשב לפציעה נפוצה בברך, בעיקר אצל ספורטאים מקצועיים וחובבים, אבל ממש לא רק. זוהי פגיעה ברקמת המיניסקוס, שנוצרת מסיבות שונות ובהתאמה – מאופיינת ברמות שונות של חומרה.

הקרע יכול להיווצר במקומות שונים על גבי המיניסקוס. הוא יכול להיווצר בגלל תנועה חדה ואינטנסיבית במסגרת פעילות ספורטיבית, או בעקבות שחיקה הדרגתית לאורך זמן רב. הוא יכול להופיע בצורות שונות לאורכו ולרוחבו של המיניסקוס והוא יכול להיות מלווה בפגיעות נוספות בחלקים שונים של הברך, כמו הסחוס והעצם.

ממה נוצר קרע במיניסקוס?

קיימים שני מניסקוסים – קדמי ואחורי. שניהם רגישים לתנועה סיבובית של הברך, כאשר כף הרגל נשארת מקובעת במקום. כאשר מתקיימת תנועה מסוג זה במהלך פעילות ספורטיבית, כמו משחק כדורסל, או טניס לדוגמה, יכולה להתרחש קריעה מלאה או חלקית של הרצועה.

חומרת הפגיעה משתנה בהתאם למיקום ועוצמת הפגיעה.

אם מדובר על פגיעה חמורה – המיניסקוס הפגוע מתבטא בפגיעה ביכולת התנועה של הברך.

גורם שכיח נוסף לקרע במיניסקוס הוא עומס מצטבר ושחיקה הדרגתית, שפוגעת במיניסקוס בגילאים מבוגרים בעיקר.

סוגי טיפולים – קרע במיניסקוס

סוג הטיפול תלוי בחומרת הפגיעה. כאשר מדובר על פגיעה קלה עם סיכויי החלמה גבוהים, הרופא ימליץ על תוכנית של פעילות גופנית לחיזוק השרירים, חימום של האזור, חבישה, פיזיותרפיה וכן הלאה.

אם מדובר על קרע חמור במיניסקוס, לרוב הטיפול יהיה ניתוח ארתרוסקופי, או ניתוח פתוח, במהלכו ייתכנו מספר אפשרויות:

  • תפירת הקרע והחזרה שלו למנח אנטומי רגיל – מתאים למטופלים צעירים בד"כ, שיש להם אספקת דם תקינה, אשר יכולים לעיתים קרובות לשוב לפעילות מלאה לאחר הניתוח.
  • הסרת חלק מהמיניסקוס או של המיניסקוס בשלמותו – מתאים בד"כ למטופלים מבוגרים, או כאשר הקרע מתרחש בחלק של המיניסקוס עם אספקת דם לקויה.
  • השתלת מניסקוס
  • כיום מתקיימים מחקרים שמטרתם לפתח שיטות טיפול מתקדמות, חדשניות ויעילות אף יותר לצורך טיפול בקרע במיניסקוס.

לאחר ניתוח ארתרוסקופיתהליך החלמה לאחר ניתוח לתיקון קרע במיניסקוס תלוי במאפייני הקרע והמטופל. הוא כולל הפעלה הדרגתית מבוקרת, לצד פיזיותרפיה, שמטרתה להחזיר את הברך ליכולת תנועה מלאה, לחזק את השרירים ולהחזיר את הרגל לתפקוד מלא ככל הניתן. למידע נוסף ד"ר ליאור לבר

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest
גל דורי

גל דורי

עוד מגיל צעיר גל אהב לפרק דברים ולהתעניין בטכנולוגיה, כיום הוא גם כותב על זה.

אולי יעניין אותך

נעלי כלה

נעלי כלה הן סוג מיוחד של הנעלה. הן מיוצרות לכלה עבור טקס החתונה. הכלה נועלת אותם במשך כל היום. על הכלה לבחור נעליים שגם ייראו

קרא עוד »

אירוח קיבוצי בצפון

בקתות עץ מציעות הרבה יתרונות. לעתים קרובות הם זולים יותר מאשר מקומות לינה רגילים בבתי מלון ואתם לא צריכים לדאוג לגבי מצעים או מגבות. אבל

קרא עוד »