מחלות נפש – האם הן עוברות בתורשה?

מחלות נפש

אחת השאלות שעולות פעם אחר פעם בהקשר של מחלות נפש היא האם הן עוברות בתורשה. הכוונה היא למחלות נפש מסוג חרדה, דיכאון, OCD, מאניה דיפרסיה וסכיזופרניה. בכל הבעיות הנפשיות יש גם קשר תורשתי משפחתי אבל בהרבה מקרים יש גם גורמים המושפעים מהסביבה. זה גם מאוד משתנה ותלוי בסוג ובעוצמת המחלה. למשל, במאניה דיפרסיה, הרבה פעמים נראה כמה מקרים שעוברים במשפחה.

איך מתאימים טיפול תרופתי למחלות נפש?

ב-50 השנה האחרונות נעשה שימוש בכל מיני סוגים של תרופות שנועדו לטפל בתסמינים הקשורים לנושא מחלת נפש. ניתן לחלק את התרופות לשני סוגים:

  1. תרופות דור ראשון – הוביל להיווצרות של תופעות לוואי קשות כמו התכווצויות שרירים, אי שקט, נוקשות של השרירים ובעיות במערכת העיכול.
  2. תרופות דור שני – מתאימות ליותר סוגים של מחלות ומובילות לפחות תופעות לוואי.

את התרופה נהוג להתאים למטופל אחרי שהוא עבר ריאיון קליני עם פסיכיאטר מומחה ומקצועי. הפסיכיאטר חוקר את התסמינים והסימפטומים שהמטופל חווה בחיי היום יום שלו. לאחר מכן הוא מנסה להתאים עבור המטופל את התרופות שהכי יסייעו לו. חשוב לזכור שגם התרופות מהדור השני והיום אפילו יש תרופות מדור שלישי גורמות לתסמינים כאלה ואחרים אשר פוגעים בתפקוד התקין של המטופל. בנוסף, לפעמים הטיפול מפחית את המצבים מהם המטופל סובל ולפעמים פחות.

יש מגוון גורמים חיצוניים שמשפיעים על הדרך שבה המטופל יגיב לטיפול כמו תזונה, משקל, גיל ואורח חיים. לפעמים מדובר בפעילות עצבית של המוח שמשפיעה על האופן שבו הגוף קולט את התרופה. יש מקרים יוצאי דופן בהם קיים קושי לאתר את הטיפול הנכון ואז נהוג לעבור גם בדיקה גנטית.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest
גל דורי

גל דורי

עוד מגיל צעיר גל אהב לפרק דברים ולהתעניין בטכנולוגיה, כיום הוא גם כותב על זה.

אולי יעניין אותך

נעלי כלה

נעלי כלה הן סוג מיוחד של הנעלה. הן מיוצרות לכלה עבור טקס החתונה. הכלה נועלת אותם במשך כל היום. על הכלה לבחור נעליים שגם ייראו

קרא עוד »

אירוח קיבוצי בצפון

בקתות עץ מציעות הרבה יתרונות. לעתים קרובות הם זולים יותר מאשר מקומות לינה רגילים בבתי מלון ואתם לא צריכים לדאוג לגבי מצעים או מגבות. אבל

קרא עוד »