ריסוק אבנים בכליות – איך זה מתבצע?

ריסוק אבנים בכליות

טיפול ריסוק של אבנים בכליות נדרש כאשר מתפתחת מחלה שמתאפיינת בהימצאות של אבן אחת או מספר אבנים בדרכי השתן או בכליה. כ-5% מהאוכלוסייה צפויים לפתח במהלך חייהם אבנים בכליות כאשר התופעה שכיחה בקרב גברים החל מגיל 40 ואצל נשים החל מגיל 60. האבנים שגורמות למחלה עשויות להיות קטנות או גדולות. ברוב המקרים אבנים קטנות מופרשות מהגוף באופן טבעי ללא כל קושי אך קיימים גם מקרים בהם הן מצליחות לגרום לצרות צרורות. 

איך מטפלים באבנים בכליות?

הטיפול לאבנים בכליות הנבחר נקבע בהתאם למיקום של האבן, הגודל של האבן, ההרכב הכימי והתסמינים. לרוב, אבנים קטנות (פחות מ-5 מ"מ) שנמצאות בדרכי השתן או בכליה אינן דורשות טיפול וניתן יהיה לפתור את הבעיה עם טיפול נוגד כאב ושתייה מרובה. ריסוק של אבנים בכליות נדרש כאשר הגודל של האבנים אינו מאפשר להן להיפלט החוצה באופן טבעי. 

ריסוק אבנים חוץ גופי

מכשור חדיש מאפשר היום ריסוק של אבנים בכליות ללא כל צורך בחיתוך או החדרת מכשירים אל תוך הגוף. הטיפול מתחיל באיתור מדויק של האבן באמצעות קרני רנטגן וממשיך בשליחת קרני הדף אל האבן. קרני ההדף מרסקות את האבן לרסיסים קטנים שנפלטים מהגוף באופן טבעי עם השתן. הטיפול מתאים במקרים בהם האבנים הן בגודל של 4 מ"מ עד 2 ס"מ והמיקום של האבנים אכן מאפשר יציאה טבעית של הרסיסים. 

ריסוק אבנים בשיטת אורטרוסקופיה

שיטת הטיפול הזו מתבססת גם כן על מכשור חדיש. טיפול אורטרוסקופיה מתבצע באמצעות מכשיר אופטי זעיר שמוכנס דרך השופכה ומגיע עד לכליה. המכשיר מזהה את האבן ומרסק אותה באמצעות קרן לייזר. 

ריסוק אבנים מלעורי

במקרים בהם אבני הכליה גדולות ואינן מאפשרות הליך של ריסוק חוץ גופי או אורטרוסקופיה, מתבצע הליך בו מחדירים את הסיב עם קרן הלייזר דרך חתך בעור. הטיפול מתבצע תחת הרדמה מלאה ואינו מוגדר כהליך פולשני. 

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest
גל דורי

גל דורי

עוד מגיל צעיר גל אהב לפרק דברים ולהתעניין בטכנולוגיה, כיום הוא גם כותב על זה.

אולי יעניין אותך

בלט דיסק צווארי

הדיסק הצווארי הוא מבנה רקמה רכה המכסה את העצבים וכלי הדם בצוואר. הוא מורכב משכבה חיצונית הנקראת anulus fibrosus, המקיפה את העצבים וכלי הדם, ושכבה

קרא עוד »

כאבי גב עליון

הגב העליון הוא אזור רגיש מאוד שעלול להיפצע אם לא מטפלים בו. זה יכול להיות כואב לשבת פרקי זמן ארוכים וזה יכול גם לגרום לכאבי

קרא עוד »