איך מאבחנים אוטיזם?

איך מאבחנים אוטיזם

במידה והורה מזהה כי הילד שלו אינו מתפתח כראוי, שהתקשורת שלו עם הסביבה אינה תקינה, שהוא לא יוצר קשר עין, הוא לא מתייחס לסביבה שלו ותופעות נוספות שלא נראות תקינות, עלול לעלות חשד כי מדובר על אוטיזם. במידה וקיים חשד כזה יהיה על ההורים לפנות עם הילד לאבחון רפואי כדי לבחון את הילד.  אמנם ההורים מכירים את הילד שלהם טוב יותר מכל גורם מקצועי, אך כדי לבדוק את החשדות ולאשש אותם או לבטל אותם חשוב להגיע אל אנשי מקצוע שיש להם מומחיות בתחום זה.

אבחון – היכן עורכים אותו, וכיצד?

אבחון אוטיזם (קראו אודותיו באתר של טלי אנגור) מתבצע במכון להתפתחות הילד שמופעל על ידי קופות החולים. חוק הבריאות הממלכתי קובע כי האבחון כלול בסל הבריאות וניתן לבחור במכון מוכר בו ייערך האבחון של הילד. האבחון כולל התייחסות להיבטים שונים; תקשורתיים, קוגניטיביים, תפקודיים וחברתיים. הקריטריונים שעל פיהם מבצעים את האבחון הם אלו שמופיעים בספר האבחנות הפסיכיאטריות האמריקאי. האבחון מתייחס לשני תחומים:

  1. אינטראקציה ותקשורת חברתית.
  2. דפוסי התנהגות ותחומי עניין חזרתיים ומצומצמים.

האבחון מתבצע במקביל בני מישורים:

בדיקה רפואית על ידי איש מקצוע כמו פסיכיאטר ילדים ונוער, רופא ילדים התפתחותי או מומחה ילדים ונוער, קראו כאן https://tali-angor.com/treatment על האבחון.

אבחון על ידי פסיכולוג קליני שעבר הכשרה בתחום הקליני לילדים, פסיכולוג התפתחותי, פסיכולוג שיקומי או פסיכולוג חינוכי שעבר הכשרה בתחום אבחון אוטיזם.

יש מקרים בהם יהיה צורך לערב אנשי מקצוע נוספים כמו מרפא בעיסוק וקלינאי תקשורת.

מהי המשמעות של האבחון?

אם הילד שעבר את האבחון אכן אובחן כמי שנמצא על רצף האוטיזם על ההורים לפנות לגורמים הרלוונטיים, כדי לספק לילד את התמיכה הנדרשת ואת כל מה שהוא צריך למזעור תופעות ולהתפתחות מיטבית. יש לדעת כי השנים הראשונות הן כמו חלון הזדמנויות בו ניתן לקדם את הילד בצורה מהותית ולהביא אותו להישגים משמעותיים, כאלו שבהמשך לא יהיה אפשר להשיג אותם. ולכן יהיה נכון למצוא את הדרך לקדם אותו ולהשקיע בו את הטיפולים ההולמים שיובילו אותו להצלחה משמעותית ולהישגים מרשימים חרף המוגבלות שלו.

צפו בסרטון של טלי אנגור על אוטיזם והפרעת קשב וריכוז

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest
גל דורי

גל דורי

עוד מגיל צעיר גל אהב לפרק דברים ולהתעניין בטכנולוגיה, כיום הוא גם כותב על זה.

אולי יעניין אותך

בלט דיסק צווארי

הדיסק הצווארי הוא מבנה רקמה רכה המכסה את העצבים וכלי הדם בצוואר. הוא מורכב משכבה חיצונית הנקראת anulus fibrosus, המקיפה את העצבים וכלי הדם, ושכבה

קרא עוד »

כאבי גב עליון

הגב העליון הוא אזור רגיש מאוד שעלול להיפצע אם לא מטפלים בו. זה יכול להיות כואב לשבת פרקי זמן ארוכים וזה יכול גם לגרום לכאבי

קרא עוד »